Okulistyka

Jeżeli koń przejawia problemy okulistyczne, ważne jest żeby zapewnić mu spokój, ciche i zacienione miejsce. Niepokojące objawy to między innymi wypływ z oczu, obrzęk, rany w okolicach oka, guzki, zaczerwienie spojówki, zmiany zachowania takie jak większa niż normalnie płochliwość.
Jakie mogą być przyczyny?
 -urazy mechaniczne
-substancje drażniące
-bakterie
-wirusy
-grzyby

Badanie

Zaczyna się od dokładnego obejrzenia wszystkich dostępnych struktur oka. Można sprawdzić też odruchy takie jak odruch grożenia, odruch rogówkowy i powiekowy. W badaniu oftalmologicznym używa się lampy szczelinowej do dokładnego obejrzenia gałki ocznej. Pozwala ona wykryć nieprawidłowości w zakresie przezierności rogówki, oraz obecność naczyń czy nacieków.

Testy

Szybkim testem na uszkodzenie rogówki jest natomiast test z fluoresceiną, przy okazji sprawdza się niedrożności kanału nosowo-łzowego.


Leczenie

Podczas leczenia należy oszczędzać oko dotknięte procesem chorobowym. Nie powinno być wystawiane na mocne oświetlenie, ani wystawione na możliwość kolejnego urazu czy zanieczyszczenia. Czasem lekarz decyduje się na chirurgiczne zamknięcie oka, ale świetną alternatywą jest założenie pacjentowi ochraniacza na oko. Daje on większą możliwość kontrolowania tego, jak przebiega leczenie i jego ewentualnej modyfikacji.
Copyright ©2021 Klinika-konie, All Rights Reserved.
free website
built with
kopage